Paradižnikova omaka po ajurvedsko
Rosana Sluga Štih
Konec poletje se je pri nas doma tradicionalno kuhala paradižnikova omaka. Še zdaj se spomnim, ko smo se s starimi straši vračali z morja v avtu do vrha naloženim z gajbicami teh rdečih sadežev. Moja babica je vsako leto skuhala okrog 50 kozarcev paradižnikove omake, ki smo jo nato jedli še vse do naslednjega poletja. Nekaj posebnega je bilo na tej omaki, vsaki jedi je dodala globino in okus.
Tudi sicer je paradižnik zelo pogost spremljevalec raznoraznih jedi. Pravzaprav gre za najbolj priljubljeno zelenjavo na svetu. Ampak… (vedno je nekje ampak) v ajurvedi je paradižnik čisto na dnu seznama priporočljivih živil. Ima namreč to lastnost, da vznemirja vse doše, še posebej Pitto, poleg tega pa lahko poslabša nekatera stanja, kot so artritis, vnetja in podobno.
Tako kot krompir, paprika in jajčevci spada med razhudnike. Zanje je značilno, da vsebujejo zdravju škodljive alkaloide. Teh je sicer v zelenjavi dozoreli na soncu precej malo, veliko več pa jih vsebujejo nezreli plodovi in zeleni deli rastlin. Zato je pri uživanju krompirja in paradižnika izjemno pomembno, da ostranimo morebitne zelene dele.
Kako pa lahko paradižnik vseeno uživamo in pri tem sledimo načelom ajurvede?
Kot prvo, naj bo na jedilniku občasno. Izogibajmo se tudi nezdružljivim kombinacijam z mlečnimi izdelki, limono, kisom in kumarami. Bolje je jesti kuhanega kot surovega in v kombinacijami z začimbami, ki uravnajo njegove lastnosti. Več o paradižniku si lahko preberete na tej povezavi.
Tokratni recept je tako paradižnikova omaka po ajurvedsko. Poleg paradižnika vsebuje tudi korenček (ta je dober za oči) in sladek krompir, ki poskrbita za naravno sladkost in pomirjata doše, ki jih sicer paradižnik vznemiri.
Opazili boste, da recept vsebuje dve vrsti olja, sončnično in olivno. Olivno doda pravi okus paradižnikovi omaki, vendar ni primerno za kuhanje, saj ob segrevanju spremni kemijsko sestavo in postane zdravju škodljiv, zato ga dodamo samo na koncu.
Za vse, ki želite jed obogatiti z beljakovinami je tu možnost dodatka tofuja. Ta je po svojih lastnostih nasproten paradižniku in pomirja Pitto, zato se nekoliko uravnata. Sicer bodite pri sojinih izdelkih zmerni.
Pri izbiri testenin priporočam pirine za Vato in Pitto in koruzne za Kapho. Boljše so take brez jajc.
Za 2 obroka
- Cca. 15 češnjevih paradižnikov
- Polovica srednje velikega sladkega krompirja (1 skodelica na 1 cm narezanega sladkega krompirja)
- 1 manjši korenček
- 1 majhna čebula
- ½ čž mletega koriandra
- ½ čž mletega kumina (rimska kumina)
- 1 čž narezanega/mletega rožmarina
- ½ čž mletega suhega origana
- 1 čž mlete suhe bazilike ali 1 šopek sveže bazilike
- Ščep soli
- Opcijsko: 100 g tofuja
- ½ žlice sončničnega olja
- 1 žlica olivnega olja
- Testenine: 200 g testenin po izbiri
Korenček in sladek krompir narežemo na centimeter velike kocke, čebulo sesekljamo.
V posodi z debelim dnom segrejemo sončnično olje in na njem prepražimo čebulo. Dodamo kumin in koriander ter zelenjavo. Solimo.
Zmanjšamo ogenj in pokrijemo ter kuhamo še 20 minut. Po potrebi dodamo malo vode.
Vmes skuhamo testenine po navodilih na embalaži. Če se odločimo za dodatek tofuja k omaki je priporočljivo, da tudi tega predhodno skuhamo, najlažje kar skupaj s testeninami. To storimo tako, da cel kos tofuja kuhamo v vreli vodi, nato pa odcedimo.
Dokončamo še omako: kuhani zelenjavi dodamo od pol do eno skodelico vode, žlico olivnega olja ter opcijsko tofu ter zmiksamo s paličnim mešalnikom.
Zmešamo s testeninami in postrežemo.
P.s. ta recept je zelo radodaren z omako, zato sama velikokrat namesto vilice uporabim kar žlico 😊