Jabolčni mafini po ajurvedsko
Rosana Sluga Štih
Za uvod …. Kako lahko tudi mafini postanejo ajurvedski
Moji prvi kuharski koraki niso bili preveč obetavni. Čisto zares sem se prvič sama lotila kuhanja oz. peke šele v drugem letniku gimnazije, ko sem poskušala speči cheesecake – in mi je spektakularno spodletelo. Me je pa ta neuspeh pripravil do tega, da sem začela redno preizkušati različne recepte v želji po tem, da bi vendarle izpod mojih rok prišlo nekaj užitnega.
Tako sem približno pol leta posvetila samo sladicam, preden sem prešla tudi na druge jedi in morda so prav zato sladke jedi še danes zame nekaj posebnega in mi kreacija zdravih sladic prinaša posebno zadovoljstvo.
Istočasno z učenjem kuhanja sem se spoznavala tudi z ajurvedo in ker je tudi tam velik poudarek prav na prehrani, me je še toliko bolj pritegnila. Sem pa ob prebiranju ajurvedskih kuharskih knjig hitro ugotovila, da so recepti v veliki meri navdihnjeni z indijsko kulinariko in so velikokrat vsebovali sestavine, ki jih pri nas (sploh takrat) ni bilo lahko dobiti. Zato sem si zadala izziv, da bom slovenske recepte naredila ajurvedske.
Eden izmed naukov ajurvede je namreč tudi to, da je jemo lokalno (in sezonsko) hrano. Z nekaj domišljije in potrebnim znanjem glede lastnosti živil in primernih kombinacij lahko prav vsak recept postane ajurvedski.
Zato je tudi moj prvi recept verjetno daleč od tega, kar si večina predstavlja, ko omenimo ajurvedsko kuhinjo. Pomemben del nauka o prehrani v ajurvedi predstavljajo nezdružljive kombinacije, kot so npr. mleko in jajca ali pa mleko in sadje, ki smo se jim tukaj izognili. Veliko t.i. zdravih receptov kot sladilo uporablja med, ki pa se ne sme segrevati nad 40*C, saj tako izgubi vse svoje zdravilne lastnosti in povzroča amo (toksine v telesu), zato je v tem receptu javorjev sirup. Izmed olj, je sončnično najbolj nevtralno in primerno za vse doše, kljub temu pa ga Pitte lahko nadomestijo s kokosovim. Zaradi ovsenih kosmičev in orehov, je recept še posebej primeren za Vate, Pitte lahko namesto orehov uporabijo mandlje, Kaphe pa naj bodo pri uživanju zmerne in naj v recept dodajo ščepec ingverja.
Rosana, Ajurvita
Za 6 mafinov:
• 1 skodelica (130 g) ovsene moke (iz zmletih ovsenih kosmičev)
• 3 žlice (25 g) koruznega škroba
• 2 čž vinskega kamna
• 1/2 čž cimeta
• 1 žlica sončničnega olja
• 2 žlici javorjevega sirupa
• 2/3 skodelice
• jabolčnega soka
• 1 jabolko
• 1/3 skodelice orehov
Pečico segrejemo na 180*C in pripravimo pekač za mafine.
Ovseno moko, škrob, cimet in vinski kamen zmešamo v večji posodi.
Jabolko narežemo na pol centimetrske kocke, narežemo tudi orehe.
Ovseno moko, škrob, cimet in vinski kamen zmešamo v večji posodi.
Dodamo mokre sestavine (sok, olje in javorjev sirup) ter dobro premešamo, da ni vidnih sledov moke.
Vmešamo še jabolko in orehe ter maso nadevamo v pekač.
Pečemo 25-30 minut.